אודותינו | צרו קשר
ביטוח רכב ביטוח רכב
ביטוח משכנתא ביטוח דירה ביטוח אופנוע ביטוח חיים ביטוח בריאות הלוואה לרכב ביטוחים נוספים
 

היכן ניתן לרכוש פוליסת ביטוח חובה

במאמר זה נסביר היכן ניתן לרכוש פוליסת ביטוח חובה לרכב, מהי הרפורמה שעברה בתחום זה וכיצד היא השפיעה על ענף הביטוח בארץ. ביטוח חובה הוא אחד משלושת הביטוחים האפשריים עבור ביטוח רכב, כאשר השניים האחרים הם ביטוח צד ג וביטוח מקיף.

ביטוח חובה מעניק כיסוי במקרה של פגיעה פיזית בנהג, נוסעיו, הולכי רגל ונהגים אחרים בכביש, בעוד שני הביטוחים האחרים מספקים כיסוי רק עבור פגיעה ברכב או ברכוש.

לאור המצב התעבורתי בארץ, ביטוח חובה נחשב לאחד הביטוחים החשובים ביותר, ולכן המדינה מחייבת את כל הנהגים לרכוש ביטוח זה בטרם יחדשו רישיון נהיגה. למעשה, לא ניתן לחדש רישיון נהיגה ללא המצאת תעודת ביטוח חובה בתוקף. להרחבה בנושא זה ראו מאמר ביטוח חובה

מה הייתה הרפורמה בתחום ביטוח חובה לרכב?

הפוליסה עבור ביטוח חובה הינה פוליסה תקנית, ועל כן לא ניתן לשנות את תנאיה אלא אם כן השינוי הוא לטובת המבוטח. בעבר, ניתן היה לרכוש פוליסת ביטוח חובה לרכב אצל כל מבטח מורשה, אך תעריף הפרמיה היה אחיד ולכן זה לא באמת שינה היכן רכשתם את הפוליסה.

בינואר 2004 נכנסה רפורמה חדשה אשר הביאה לשינוי משמהותי בתחום ביטוח הרכב בארץ. הרפורמה ביטלה את השימוש בתעריף אחיד ובכך הביאה לסיום המונופול ותחילת התחרות החופשית כפי שהיא מוכרת לנו כיום. לפני הרפורמה כל הנהגים נדרשו לשלם מחיר זהה, ללא קשר לרמת הסכיון הבטיחותי שלהם. מאז עברה הרפורמה, יכולות חברות הביטוח להתייחס למאפיינים שונים ולהתאים פרמיות אישיות עבור כל נהג.

היכן ניתן לרכוש פוליסת ביטוח חובה
 

טופס הצעה עבור ביטוח חובה

 

כיצד נקבעת הפרמיה עבור ביטוח חובה לרכב?

הפרמיה עבור ביטוח חובה נקבעת בהתאם לשני קריטריונים: מאפייני הרכב ומאפייני הנהג. מאפייני הרכב מורכבים מנפח מנוע והימצאות כריות אוויר, ומאפייני הנהג מורכבים מגיל הנהג הצעיר, מין והיסטוריה קודמת של תביעות. כל נהג משלם בהתאם לרמת הסיכון שלו: נהגים ותירים וזהירים ישלמו פחות מנהגים מסוכנים. כל חברת ביטוח יכולה להחליט על איזו מאפיינים היא שמה יותר דגש, כך שחברת ביטוח אחת יכולה למכור פוליסות זולות במיוחד לנהגים ותיקים, וחברה אחרת יכולה למכור פוליסות זולות לבעלי רכבים בטיחותיים.

היכן ניתן לרכוש פוליסת ביטוח חובה לרכב?

ניתן לרכוש ביטוח חובה לרכב באמצעות סוכן ביטוח או אצל חברות ביטוח ישירות, כאשר לכל אחד יתרונות משלו. לעיתים חברות הביטוח הישירות יכולות להוזיל את עלות הפרמיה כיוון שהן מוותרות על עמלת הסוכן, בעוד שסוכן הביטוח מתאפיין ביחס אישי והענקת ייעוץ מקצועי לכל אורך הדרך. בשל הרפורמה, קיימת שונות רבה בתעריפי הפרמיה עבור ביטוח חובה, ולכן מומלץ לערוך השוואה מקיפה בטרם תחליטו היכן לרכוש ביטוח חובה לרכב. כמעט כל סוכני הביטוח וחברות הביטוח מתחזקות אתר אינטרנט פעיל, אשר מאפשר לנו לראות ממה מורכבת הפוליסה וכיצב מחשבים את גוה הפרמיה. ישנן אף מספר חברות ביטוח אשר מאפשרות לרכוש פוליסת ביטוח חובה ישירות דרך אתר האינטרנט שלהן.

כיצד ניתן לערוך השוואת מחירים?

אחת הדרכים המהירות לעריכת השוואת מחירים היא ע"י שימוש באינטרנט. ישנם אתרים רבים אשר מספקים לנו הצעות טלפוניות עבור ביטוח חובה, בחינם וללא התחייבות. בנוסף, רצוי ללקט מידע אודות פוליסות שונות באתרי החברות המבטחות ולבדוק כיצד כל חברה מחשבת את הפרמיה (דמי ביטוח). להרחבה בנושא חישוב הפרמיה עבור ביטוח חובה ראו מאמר הכרת הפרמטרים המרכיבים את עלות ביטוח חובה .
   
 
פוליסות ביטוח
ביטוח רכב
ביטוח צד ג
ביטוח חובה
 
מידע נוסף - ביטוח חובה
מאמרי ביטוח חובה
חברות ביטוח
מחשבון תעריפי ביטוח חובה
 
ביטוח חובה
הפוליסה עבור ביטוח חובה לרכב הינה פוליסה אחידה אשר מכילה תנאים וכיסויים זהים אצל כל חברות הביטוח. עם זאת, כל חברה מחשבת באופן שונה את גובה הפרמיה ולכן מומלץ לערוך השוואת מחירים בטרם מחליטים היכן לרכוש את הביטוח.
ביטוח חובה