-->
אודותינו | צרו קשר
ביטוח דירה
ביטוח משכנתא ביטוח דירה ביטוח אופנוע ביטוח חיים ביטוח בריאות הלוואה לרכב ביטוחים נוספים
 

ביטוח שריפה

בעקבות שריפת הענק בכרמל (דצמ' 2010) עלו שאלות רבות בנוגע לתחום הביטוחי ואפשרויות הפיצוי לתושבים: האם ביטוח דירה או ביטוח מבנה כוללים בתוכם גם כיסוי עבור נזקי שריפה, האם ניתן לרכוש ביטוח לשריפה בלבד ומה יכולים לעשות אנשים ללא פוליסת ביטוח דירה שביתם נשרף ורכושם אבד? על שאלות אלו ועוד ננסה לענות במאמר זה.

מעריכים כי השריפה ביערות הכרמל גרמה לנזק ישר בשווי 700 מיליון ש"ח סכום אסטרונומי ללא ספק המכיל בתוכו את חישוב אובדן והנזק שנגרם לרכוש, פגיעה בהכנסה בעקבות איבוד ימי עבודה או שריפת בתי עסק וכמובן הפגיעה בטבע. בתוך מספר ימים מצאו את עצמם אלפי אזרחים ללא בית או עם נזקים עצומים לרכוש ופגיעות גופניות.

גורמים בממשלה חזרו ואמרו כי המדינה תסייע לתושבי הכרמל ונפגעי השריפה וכבר עומלים על תוכניות סיוע ושיקום בית אורן – יישוב שנשרף כליל בעקבות השריפה. משרד האוצר יעביר כצעד ראשוני חבילת סיוע בשווי 60 מיליון ש"ח לרשויות והיישובים שנפגעו.

מי אמור לפצות את האזרחים שנפגעו בעקבות שריפת הענק בכרמל? מה יכולים לעשות אנשים שאיבדו רכוש וביתם נפגע בעקבות השריפה ואשר אינם מבוטחים בפוליסת ביטוח דירה או שהפוליסה שלהם מעניקה כיסוי באופן חלקי בלבד?

ביטוח שריפה
 

טופס הצעה עבור ביטוח דירה

 

נפגעים בעלי ביטוח דירה (הכולל ביטוח מבנה) יוכלו לתבוע את חברת הביטוח שלהם בגין הנזק שנגרם. במידה והפוליסה שנרכשה אינה מכסה את כל הנזק שנגרם, ניתן לתבוע את הרשויות המקומיות או את המדינה בתביעת נזיקין – אך כדאי לדעת כי תביעות אלו לוקחות זמן ואינן מעניקות פיתרון מיידי לאנשים שאיבדו את ביתם. כמו כן, חוק הנזיקין האזרחיים קובע כי המדינה חסינה בפני תביעות נזיקין – גם אם הוכח שמדובר במחדל. כמובן שמצב המבוטחים טוב לאין שיעור לעומת אזרחים שנפגעו ואשר אין בידם פוליסת ביטוח דירה ונזקי שריפה.

בעלי נכסים שנפגעו ואשר אינם מחזיקים פוליסת ביטוח דירה יאלצו לממן את הנזק מכיסם הפרטי. שימו לב לא כל פוליסת ביטוח דירה כוללת בתוכה ביטוח כנגד נזקי שריפה ולעיתים יש לרכוש ביטוח שריפה במסגרת כתבי שירות. בטרם תפנו לתבוע את החברה המבטחת, כדאי לעיין בפוליסה ולבדוק האם מגיע לכם כיסוי בעקבות נזקי שריפה. בנוסף, יש לודא כי ביטוח שריפה מכסה גם נזקים תוצאתיים כמו פגיעה בהכנסות בעקבות אובן ימי עבודה.

במידה והמדינה תכריז על השריפה בכרמל כאזור אסון, יוכלו נפגעי השריפה שאין ברשותם ביטוח מבנה לתבוע פיצוי כספי מהממשלה. ניתן לבחון גם את נסיבות השריפה האם מדובר בהצתה על רקע לאומני או ברשלנות? אם מדובר בהצתה על רקע לאומני, האירוע יוגדר כחבלה או אקט של טרור והנפגעים יוכלו לקבל פיצוי כספי עבור פגיעה בנכסים בהתאם לחוק מס רכוש וקרן פיצויים.

כיצד אומדים נזקי שריפה?

חברות הביטוח אומדות את שווי הנזק שנגרם בעבקות שריפה באמצעות שמאים. השמאי בודק ומעריך את הנזק לפי שני מדדים: נזק שנגרם לציוד ולתכולת המבנה ונזק שנגרם למבנה עצמו. גם הנזק למבנה מתחלק לשניים: נזקים שנגרמו ישירות מהאש ונזקים שנגרמו באופן עקיף כמו עשן, פיח ונזקי מים בעקבות נסיונות כיבוי. השמאי יבדוק את רמת הפגיעה במבנה, גיל הבית ונזקים ליסודות. שימו לב – לעיתים נדמה כי מבנה הבטון לא נקבע בעקבות השריפה אך שלד המתכת שבתוכו הותך – במקרה זה השמאי מחוייב להעזר בשירותיו של מהנדס אשר יקבע אם ניתן לשפץ אץ את המבנה או שיש להרוס אותו.

האם נזקים בסדר גודל של השריפה בכרמל יכולים לערער ואף לפגוע ביציבות חברות הביטוח?

למרות שמדובר בנזקים הנאמדים במאות מליוני שקלים, אין סכנה לקריסת חברות הביטוח כיוון שאלו מבוטחות בעצמן אצל חברות ביטוח זרות באמצעות ביטוחי משנה. לסיכום - מומלץ לרכוש ביטוח דירה מבעוד מועד המכיל בתוכו גם ביטוח מבנה וגם ביטוח תכולה. בנוסף, כדאי לרכוש כיסויים נוספים והרחבות לפוליסה במסגרת כתבי שירות, כמו ביטוח שריפה וביטוח רעידות אדמה. אל תכחו סיכון ואל תיהיו שאננים - הגנו על הנכס והרכוש שלכם בכל האמצעים העומדים לרשותכם.

   
 
כיסויים נוספים
ביטוח דירה
ביטוח משכנתא
 
מאמרי ביטוח דירה
מידע כללי מתחום ביטוח דירה
חברות ביטוח
 
ביטוח דירה - טיפ חשוב
חשוב לברר האם הפוליסה תקפה גם למקרי שריפה. אם לא- נסו לשער מהו הסיכון הכרוך במגורים בסביבה טבעית.
ביטוח דירה לשריפה